Co to jest koszatniczka?
Cześć, dwa lata temu, na moje urodziny otrzymałam ciekawe zwierzątko. A mianowicie koszatniczkę. Postanowiłam więc wam opowiedzieć o tych zwierzakach, a także, w następnych postach udzielić trochę informacji o opiece nad nimi.
Wygląd i najważniejsze informacje
No dobrze, ale co to właściwie jest koszatniczka? Prawdopodobnie większość z Was nigdy nie słyszała tego słowa. Otóż koszatniczka, to taki mały gryzoń, pochodzący z Chile. Jest on trochę podobny do myszy, ale nieznacznie się od niej różni. Ma duże uszy i długi ogon, na którego końcu znajduje się taki „pędzelek”. Najczęściej koszatniczki są brązowe, lub brązowo-białe.
A tutaj zdjęcie mojego Kokusia.
Co różni je od myszy, prócz wyglądu jest to, że są świetnymi wspinaczami! Żywią się głównie ziołami. Koszatniczki w naturze żyją w grupach składających się z dwóch, do pięciu samic i od jednego, do dwóch samców. Kopią one podziemne tunele, w których spędzają większość swojego życia.
Podstawowe informacje o hodowli koszatniczek
Klatka
Koszatniczek nie możemy trzymać w akwarium. Odpowiednia będzie dla nich klatka o wysokości minimum 80 cm, długości minimum 70 cm i szerokości minimum 40 cm dla dwóch zwierzaków. Oczywiście im większa klatka tym lepsza, zdarzało mi się nawet widywać klatki, które zajmowały prawie całą ścianę! W klatce należy rozstawić pięterka, bo nawet gdyby klatka miała 100 cm wysokości, to na nic się to zda, gdy koszatniczka nie będzie mogła tam wejść!
Pożywienie
Kwestii żywienia koszatniczek trzeba poświęcić dużo uwagi. Podawanie bowiem koszatniczce niewłaściwego pożywienia, może skutkować chorobami gryzonia, a w efekcie jego przedwczesną śmiercią. Tutaj podaję rzeczy, których absolutnie nie podajemy naszym zwierzakom:
- Pieczywo
- Zboże
- Świeże warzywa i owoce
- Płatki owsiane
- Koszatniczki są strasznymi cukrzykami, więc nie podajemy im także wszelkiego rodzaju słodyczy i produktów z dużą ilością cukru
Niestety większość karm dla koszatków posiada te składniki, przez co źle karmimy te zwierzaki. Ja polecam karmy „Complete chinchilla & degus” oraz „Degu nature”.
Wyposażenie klatki
Koszatniczki to bardzo ruchliwe i ciekawskie zwierzęta, dlatego ważne jest, aby ich klatka była odpowiednio wyposażona. W klatce powinno znaleźć się wiele elementów służących do zabawy i eksploracji, takich jak: drabinki, tunele, hamaki, kołowrotki, domki i wiele innych. Dobrze jest też umieścić w klatce karmnik i poidełko. Koszatniczki uwielbiają gryzienie, dlatego warto zainwestować w gałęzie lub drewniane zabawki. Pamiętajmy jednak, że nie każde gałęzie nadają się do klatek koszatniczek!
Sprzątanie klatki
Koszatniczki to zwierzęta bardzo czyste, dlatego ich klatki należy sprzątać regularnie. Zwykle wystarczy raz w tygodniu wymienić podłoże i umyć miski na jedzenie i wodę. Dodatkowo raz na miesiąc warto dokładnie wyczyścić klatkę, wykorzystując do tego specjalne środki dezynfekujące. Ważne jest również, aby klatka była codziennie sprawdzana i sprzątana w razie potrzeby, np. usuwając zanieczyszczenia.
Życie w stadzie
Koszatniczki to zwierzęta stadne, dlatego najlepiej trzymać je w parach lub większych grupach. Dzięki temu nie tylko będą miały towarzystwo, ale także będą się lepiej czuły. Ważne jest, aby koszatniczki były dobrze zgrane i miały swój obszar do spania, jedzenia i gryzienia.
Podsumowując, koszatniczki to bardzo interesujące zwierzęta, które warto mieć w swoim domu. Jednak przed podjęciem decyzji o ich hodowli, trzeba dokładnie poznać ich potrzeby i odpowiednio przygotować klatkę. Dzięki temu koszatniczki będą szczęśliwe i zdrowe, a ich opiekunowie będą cieszyć się z ich towarzystwa.